Rok 2022 ogłoszony został Rokiem Romantyzmu Polskiego i z tego powodu lekturą, która wybrano do czytania są Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Mija właśnie 200 lat, gdy ukazał się w Wilnie niewielki zbiór wierszy poety. Okazał się przełomowy i rozpoczął romantyzm w polskiej literaturze. Ukształtował on postawy Polaków na następne stulecia. W zbiorze ukazały się między innymi ballady Romantyczność, Świtezianka, Lilije, Pani Twardowska. To utwory, które bawią, straszą, zawierają elementy ironii, humoru, tajemniczości, grozy, a zło zostaje ukarane. Nasza szkoła włączyła się do XI Ogólnopolskiej Czytania organizowanej pod patronatem Wójta Gminy i Biblioteki Publicznej w Jaworniku Polskim, która odbyła się 9.09. 2022 r. w Urzędzie Gminy. W tegorocznej akcji Narodowego Czytania wzięli udział nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie naszej szkoły, którzy przygotowali czytanie wybranych ballad i utworów w wersji wokalnej.