Międzynarodowy Dzień Dziecka ma swoje początki w 1925 roku. Wtedy to w Genewie odbyła się Światowa Konferencja na Rzecz Dobra Dzieci. W Polsce natomiast Dzień Dziecka obchodzony był jeszcze przed II wojną światową. Pierwszy raz świętowano go bowiem już w 1929 roku, ale 22 września. Tego dnia dzieci po mszy w kościele szły na szkolne akademie, a później na wycieczki i zabawy. W tym dniu rozdawano również dzieciom słodycze. W 1952 roku święto zostało ustanowione na stałe.

Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1954 roku zaleciło wszystkim państwom członkowskim organizowanie obchodów Dnia Dziecka. Dzień ten miał być świętem propagowania idei braterstwa i zrozumienia pomiędzy dziećmi na całym świecie. Dzień Dziecka to również okazja do promowania działań na rzecz ich pomyślnego rozwoju.

ONZ obchodzi Dzień Dziecka w rocznicę uchwalenia Deklaracji praw dziecka, czyli 20 listopada. Jednocześnie zasugerowano, iż Dzień Dziecka w każdym kraju powinien być obchodzony w dniu, który jego władze uznają za najwłaściwszy.

W Polsce oraz innych państwach bloku wschodniego Międzynarodowy Dzień Dziecka jest obchodzony zawsze 1 czerwca.

Najwcześniej Dzień Dziecka świętowany jest we Francji i we Włoszech, bo już 6 stycznia. Obchodzony jest tam wówczas „Dzień Rodziny”. Rodzice i dzieci zasiadają wtedy do uroczystej kolacji, podczas której jedzą m.in. ciasto z „wróżbami”. Turcy obchodzą Dzień Dziecka 23 kwietnia, wtedy też najmłodsi często ubrani w stroje narodowe tańczą, śpiewają i puszczają latawce (obchodzone razem ze Świętem Niepodległości). Australijskie dzieci swój dzień mają natomiast w pierwszą sobotę lipca, zaś paragwajskie – 16 sierpnia. Brazylijczycy celebrują święto najmłodszych 12 października.

Początkowo Dzień Dziecka nazywał się „Dniem Róży”, później nazwę zmieniono na „Kwiatową Niedzielę”.

W większości krajów Dzień Dziecka obchodzony jest w rocznice uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka oraz Konwencji o Prawach Dziecka – 20 listopada.

Dzień Dziecka we Francji i we Włoszech to jednocześnie wspomniany powyżej „Dzień Rodziny”, obchodzony 6 stycznia. Nawiązuje on symbolicznie do Święta Trzech Króli, którzy przybyli do Betlejem, by złożyć dary Jezusowi.

W Szwecji dzieci nie są obdarowywane prezentami z okazji swojego święta. Tego dnia dyskutuje się o kwestiach dotyczących najmłodszych, takich jak szkolnictwo czy prawa dziecka.

W Japonii Dzień Dziecka obchodzony jest 5 maja. Świętują wówczas tylko chłopcy. Ojcowie robią tego dnia z synami flagi w kształcie karpia (jako symbolu siły i odwagi) i wieszają je na drzwiach. Dziewczynki mają także swój dzień, jest nim 3 marca, kiedy to przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy.

Dzień Dziecka to wyjątkowy dzień. Życzymy Wam samych sukcesów, dobrych decyzji i spełnienia marzeń, ale nie wszystkich, żeby Wasze życie nie było nudne. Wszystkiego najlepszego, szczęścia i radości moc.